Kiel har arrangert julemarked siden 1973 og det 47. julemarkedet er åpent fra 25. november – 23. desember 2019.
Halvannen kilometer med kranser av lys og en liten skog med dekorerte juletrær gjør Kiel til en trivelig juleby. Her finner du flere julemarked med flott belysning og koselige hytter.
Holstenplatz – originalen siden 1973
Det tradisjonelle julemarkedet på Holstenplatz er det mest vanlige, og lokker besøkende med mange boder og spisesteder. Området er fint dekorert og det er et godt valg for shopping.
Dette området har delvis overbygget spiseområdet slik at du kan nyte mat og drikke, selv i dårlig vær.
Åpningstider:
Mandag til søndag: 10:30 – 22
23.12.: 10.30 – 21
Rådhusplassen – romantisk, nordisk og ekte
Under dette mottoet ønsker den nye Kiel Christmas Village alle besøkende hjertelig velkommen! Her er det koselige hytter og boder, som har hentet inspirasjon fra et fargerikt landsbytorg.
Åpningstider:
Søndag til torsdag: 11 – 21
Fredag og lørdag: 11 – 22
Julemarked ved Asmus-Bremer-Platz-central
I det geografiske sentrum mellom markedene skinner Asmus-Bremer-Platz i en ny prakt og presenterer seg med flere boder enn noen gang. Her kan du få mat av god kvalitet. Det er også her den fire etasjers og 12.5 meter høye julepyramiden står.
Kiels vennskapsbyer Gdynia (Polen) og Sovjetsk (Russland) har boder her. De tilbyr typiske lokale retter fra hjemstedene.
Åpningstider:
Mandag til søndag: 10:30 -22
23.12.: 10.30 – 21
Julemarked ved Det historiske kvateret
Julemarkedet ved St. Nicholaskirken har en fin stemning med mange koselige boder. Området er alpininspirert.
Markedet ligger i forkant av Löwenbrau, en populær pub hvor mange skandinaviske cruise-turister legger turen.
Åpningstider:
Mandag til lørdag: 10 – 20
Søndag: 11 – 20
Hvis det er veldig mye folk hender det at markedet er oppe til 22.
Julemarked i Kiel for barna
- På adventssøndager kommer julenissen alltid på markedet fra 15 til 17 og deler ut søtsaker – 1, 8, 15. og 22. desember.
- For første gang vil et julebakeri for barn åpne sine dører på Kiel julemarked. I Holstenstraße kan barn mellom 3 og 14 år bake kjeks for 3 euro.
- Holstenstraße har også et morsomt Selfiepoint hvor du kan ta bilder. Du finner også andre Selfiepoint mellom markedene.
Hva kan du shoppe?
Bodene selger håndtverk, håndarbeide, julepynt, leker og treverk. I tillegg finner man tremodellsett, lærvarer, eller indiske skjerf. Maripan, kaker og godteri er også ting å kjøpe med hjem.
Kupongbok
Ved 33 boder på alle julemarkedene i Kiel kan du spare med kampanjer “2 for 1” eller “50% avslag”.. Kupongboken 2019 koster 8 euro og inneholder gave- og varekuponger, mat- og drikkekuponger til en verdi av 250 euro.
Heftet er tilgjengelig i turistinformasjonen Kiel eller på internett.
Mat og drikke
Utvalget spenner fra Dresden stollen (tysk hvetekake) til klassisk bratwurst eller potetpannekaker. Du kan også nyte laks eller varm ost og pitabrød.
Av drikke er selvfølgelig Glüwein med forskjellige tilsettinger, en klassiker. Men du får også varm kakao, kaffe eller te. Krusene de serveres i har forskjellige motiver hvert år, og kan tas med hjem. Alternativt leveres de i en av bodene, så får man panten tilbake.
Miljø og sikkerhet
Ved hjelp av LED-lys og gjenbrukbart eller resirkulerbart servise er markedet ressursbesparende. En sentral spylestasjonen for kopper hjelper også til med å spare vann og energi.
Politiet er godt synlig og har en egen stasjon med nærhet til markedsområdene.
Hvordan reise til Kiel?
Du reiser enklest til Kiel med Color Lines minicruise fra Oslo. Alternativt kan man ta buss fra Oslo til Kiel via København.
Det er blitt en årlig tradisjon å besøke julemarkedene i Kiel. Byen har et kompakt sentrum, og det er enkelt å bevege seg til fots.
Tyskland er et trivelig land som jeg stadig reiser tilbake til. Les mer om andre byer og opplevelser.
Følg oss gjerne på facebook og instagram
Åh, å reise på julemarked i Tyskland (samt Oktoberfest) er noe jeg gjerne vil – og det ser innmari fint ut. Koselig innlegg! Fint at det er lett å komme seg rundt til fots.
Hei 🙂 Ja, det er en kompakt by så det er lett å få med seg alt på kort tid 🙂 Oktoberfest i München anbefales også 🙂